Online rezervácia

Rezervujte si pobyt online a získajte atraktívny darček

Pieniny a Zamagurie

Pieninsky národný park

Kochajte sa krásou a majestátnosťou z diaľky kraľujúcich vcholov skaly Tri koruny, obdivujte jedinečnosť a rozmanitosť pieninskej fauny a flóry. Objavujte turistické chodníky, vystúpte na vrchol Troch korún a Haligovských skál a pokračujte v túre aj v poľskej časti Pienín. Ak hľadáte menej náročné možnosti oddychu, vychutnajte si prechádzku rozprávkovými lesmi národného parku.

Na území Pienin bol v roku 1932 vyhlásený prvý Medzinárodný prírodný park v Európe, ktorý tvoril poľská časť Pieniński Park Narodowy a Slovenská prírodná rezervácia v Pieninách. Samostatný Pieninský národný park (PIENAP) bol zriadený v roku 1967.

Viac informácií:
http://www.pienap.sk
http://www.pieninyportal.com/index.php/sk/national-park-pieniny-pienap.page

Splav Dunajca

Zažite vzrušujúci splav kaňonom Dunajca v goralskom duchu!

Preplávajte prielomom Dunajca na tradičnej drevenej plti alebo modernom rafte a vychutnajte si najobľúbenejšiu turistickú atrakciu v Pieninách.
Splav vedie z Červeného Kláštora 9 km prielomom Dunajca do prístavu v Lesnici.
Na cestu späť si môžete vypožičať bicykle alebo sa prejsť peši po náučnom chodníku popri rieke.

Červený kláštor a múzeum

Stredoveký kartuziánsky Červený Kláštor z roku 1319, neskôr kláštor kamadulských mníchov
bol počas svojho rozkvetu významným kultúrnym a duchovným centrom regiónu a pýšil mnohými výsadami, napr. právo mlyna, rybolovu, varenia piva. Vznikla tu pravdepodobne najstaršia elektráreň na Slovensku.

Obdivovať tu môžete vzácne umelecko-historické pamiatky, farmaceutickú expozíciu, herbár legendárneho mnícha frátra Cypriána, tradičný odev a ukážky ľudových tkanín, latinsko-slovenský slovník a preklad Svätého Písma od významného mnícha Romualda Hadbavného, gotický kláštorný kostol sv. Antona zo 14. st. a jeho vzácne barokové plastiky, zachovalé kláštorné cely s malými záhradkami a zrenovovaný mlyn.

Pred kláštorom sa nachádza chránený areál Pieninské lipy, z ktorých niektoré majú obvod až 6m.

Legenda o lietajúcom mníchovi

Podľa starej legendy bol fráter Cyprián žobravý mních, ktorý vynašiel lietajúci stroj a niekoľkokrát ho sám skúšal. Vzlietol z Troch korún na Slovensku a pristál na brehu plesa Morské oko v poľských Tatrách. Prekvapený svedkovia nazvali Cypriána ´Lietajúcim mníchom´. Cirkev bola pobúrená jeho vynálezom a tak "diabolský stroj" verejne spálila na námestí v Spišskej Belej. Statočný mních padol do väzenia na doživotie.

Film o lietajúcom mníchovi:
http://www.lietajucicyprian.sk/index_sk.html 

Video o filme:
http://www.youtube.com/watch?v=ekjil12tpWg&feature=player_embedded#

Jaskyňa Aksamitka

V minulosti sa bola jaskyňa známa pod názvom Mlečna džura. Jej terajší názov je odvodený od historických udalostí v 15. storočí, kedy sa tu zhromažďovali husitské vojská, ktoré tu zostali aj po ukončení bojov o uhorský trón a pod vedením Petra Aksamita sa vzopreli Jánovi Jiskrovi, lúpili a rabovali na Spiši i v sudedných oblastiach.
Legenda vraví, že Peter Aksamit sa pred smrťou začal kajať zo svojich hriechov a v jaskyni v Haligovských skalách plakal ľútosťou nad svojimi činmi. Každá slza sa premenila na kvapeľ a tak vznikla kvapľová výzdoba jaskyne nesúcej meno husitského bojovníka.
Jaskyňa je domovom 8 druhov netopierov, medzi mini aj vzácneho - lietavca sťahovavého a ako vzácne archeologické nálezisko osídlenia z doby kamennej je pre verejnosť neprístupná. Napriek tomu je zaujímavou zastávkou na turistickom chodníku okolo Zbojníckej brány –unikátneho otvoru vo vápencovej skale a ďalších bizardných prírodných výtvorov.

Článok o Aksamitke:
http://korzar.sme.sk/c/4645084/jaskyna-aksamitka-dokladuje-najstarsie-zname-osidlenie-zamaguria.html

Ubytovanie Zamagurie

Ubytovanie v regióne Zamagurie Vám poskytne rozmanité možnosti oddychu - pešia turistika, cykloturistika, splavovanie Dunajca, rafting, rybolov, poľovníctvo, kúpanie, wellness, jazda na konskom povoze, bobová dráha, zjazdové i bežecké lyžovanie, sánkovanie, korčuľovanie, poznávanie histórie i tradícií a remesiel regiónu.

 

Penzión Kaštieľ Hanus***

Spišské Hanušovce 10

tel./fax: 052/48 92123
mobil: 0904 553 512

e-mail: kastiel@penzionhanus.sk
web: www.penzionhanus.sk